Wykonawcy

WYKONAWCY


zbigniew raubo

 

Prof. Zbigniew Raubo 

Laureat Konkursu im F. Busoniego w Bolzano (1991), im F. Liszta w Utrechcie (1992) – jak dotąd jest jedynym polskim laureatem tego prestiżowego Konkursu oraz Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi (1987). Ukończył z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, którego następnie został asystentem. Aktualnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej Uczelni. W czerwcu 2013 Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Posiada tytuł Ambasadora miasta Kalisza. Koncertował we wszystkich filharmoniach w kraju. Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami takimi, jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Salwarowski, Mirosław Błaszczyk, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj, Jerzy Swoboda, Krzysztof Missona, Łukasz Borowicz, Marek Moś, Czesław Grabowski, Renard Czajkowski. W swoim repertuarze posiada ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in. występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters” w Belgii, jak też kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii. Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych m.in. dla japońskich filii firm Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records.

Z upodobaniem uprawia również kameralistykę, występował m.in. Z Kwartetami Śląskim, Wilanów i Camerata oraz z Bartłomiejem Niziołem, Urszulą Kryger, Elżbietą Mrożek-Loską, Piotrem Janosikiem.

Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, obok etatowej pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach spotyka się z młodzieżą pianistyczną na licznych kursach, udziela się również konsultując szkolnictwo muzyczne niższych szczebli. Brał udział w pracach Jury konkursów krajowych i zagranicznych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie, Chopin Competition in Asia w Japonii czy też Konkursu o stypendia Fundacji Yamaha. Został również zaproszony do udziału w pracach Jury XI Międzynarodowego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Wśród jego wychowanków można znaleźć laureatów uznanych konkursów muzycznych.

Fotografia – The Vancouver Chopin Society

 

Kamila Sacharzewska


Kamila Sacharzewska

Studentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Janusza Olejniczaka. W ostatnich 10 latach zdobyła blisko 60 nagród na konkursach rangi międzynarodowej i krajowej –  30 z nich wygrała otrzymując I Nagrodę lub nagrodę Grand Prix. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach w klasie fortepianu mgr Anny Borkowskiej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018, 2020) kilkukrotna stypendystka Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Podlaskiego 2013-15, i 2020, Prezydenta Miasta Suwałk 2020, czterokrotnie otrzymała Nagrodę Prezydenta Suwałk, stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie w latach 2012-2020, Akademii Pianistycznej Einbeck, Hannover w Niemczech, w latach 2013-15 pod opieką Europen Union of Music Competitions for Youth z siedzibą w Monachium. Występowała w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Litwie, Łotwie, Białorusi, oraz w wielu miejscach w Polsce m. in. w Żelazowej Woli, Zamku Królewskim w Warszawie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Filharmonii Opolskiej. Wystąpiła jako solistka z Kowieńską Orkiestrą Symfoniczną w Filharmonii w Kownie, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Suwalską Orkiestrą Kameralną Camerata dell Arte, Wileńską Orkiestrą Kameralną.

Fotografia – Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

 

Adam Goździewski


Adam Goździewski

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Skierniewicach, w klasie prof. Anny Grzegorkiewicz-Ciesielskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod opieką prof. Joanny Ławrynowicz-Just, dr Karoliny Nadolskiej, oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii (Narwa, Grand Prix, EMCY Prize, 2014), Macedonii (Ochryda, Grand Prix i Złoty Medal, 2014), Polsce, Rosji, Słowenii, na Ukrainie i we Włoszech. W 2017 roku otrzymał trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, a także tytuł laureata Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, a także w Düsseldorfie, Genewie, Gifu, Hammamatsu, Mediolanie, Moskwie, Oslo, Paryżu, Szanghaju, Tallinnie, Tiranie. Występował na estradach filharmonicznych w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, w kameralnej sali NOSPR w Katowicach. Wykonał recitale w ramach Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Muzyki Romantycznej w Skierniewicach i festiwali chopinowskich w Antoninie i Dusznikach-Zdroju oraz wielokrotnie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, czy Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli, a także podczas festiwali zagranicznych: Chopin Festival in der Kartause w Gaming w Austrii, Wesseler Klaviersommer, czy Chopin au Jardin du Luxembourg Festival w Paryżu.

Nagrania jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Radio France Musique oraz Estońskie Radio i Telewizję (ERR). Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie (pod kierunkiem prof. L. Stawarz oraz prof. A. Ratkowskiej) oraz na fortepianach z epoki. Dyskografia artysty obejmuje trzy wydawnictwa. W 2016 roku ukazała się promocyjna płyta Chopin Recital, z kolei w 2018 roku nakładem wytwórni Sarton wydano rejestrację rzadko grywanej Sonaty c-moll op. 4 Fryderyka Chopina. 31 grudnia 2020 roku odbyła się premiera płyty, będącej efektem współpracy pianisty ze skrzypaczką Dominiką Przech – SZYMANOWSKI KLECKI BARGIELSKI – WORKS FOR VIOLIN AND PIANO (DUX). Nagrania Introdukcji i Ronda op. 21 Pawła Kleckiego oraz Notturno ’81 Zbigniewa Bargielskiego stanowią pierwsze rejestracje w historii fonografii.

Wielokrotnie nagradzany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

Photo Cezary


Cezary Karwowski

Cezary Karwowski (ur. 1998) – jest studentem drugiego roku studiów magisterskich w klasie fortepianu prof. Bradleya Bolena w Baylor University School of Music w Waco (Texas, USA). W ramach stypendium pracuje tam jako Graduate Assistant. W roku 2020 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. dr hab. Roberta Marata i klasie kameralistyki dr hab. Witolda Holtza. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (klasa fortepianu prof. dr hab. Roberta Marata oraz kameralistyki prof. Macieja Krassowskiego, 2017 r.).

Cezary jest laureatem wielu nagród międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów zarówno jako solista, jak też w zespołach kameralnych. Do najważniejszych należą: I miejsce i nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Gloria Artis w Wiedniu (Austria, 2019), wyróżnienie w XVI Międzynarodowym Konkursie Lisztowskim w Los Angeles (USA, 2021), I miejsce i nagrody specjalne w Międzynarodowym Syberyjskim Konkursie Chopinowskim w Tomsku (Rosja, 2016), a także I miejsca w konkursach dla młodych pianistów w Polsce: w Krakowie, Łodzi, Rybniku, Koninie (2016). Cezary jest również zdobywcą honorowych wyróżnień w duecie oraz w kwintecie fortepianowym w XX Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2019).

W 2019 roku został zwycięzcą uczelnianego konkursu na wykonanie koncertu z orkiestrą i wykonał II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą prof. Tomasza Bugaja.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistyczego w Bolzano/Bozen w 2017 roku wygrał nagrodę na najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą i wykonał Koncert fortepianowy C-dur KV 415 Wolfganga Amadeusza Mozarta w Sali Koncertowej im. Arturo Benedettiego Michelangelego w Konserwatorium Muzycznym w Bolzano.

Od 2018 roku współpracuje z orkiestrą Polish Camerata pod dyrekcją prof. Marka Głowackiego. Cezary brał udział m. in. w projekcie ,,Polish Camerata Swojemu Miastu” wykonując Rondo à la Krakowiak op. 14 Fryderyka Chopina. W listopadzie 2019 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi interpretował Koncert fortepianowy C-dur KV 503 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Na początku 2019 roku wystąpił na płycie ,, Paderewski. Muzyka mojego domu” wydanej nakładem wytwórni fonograficznej DUX. Płytę nagrano w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – polskim domu Mistrza, jego jedynej zachowanej na świecie posiadłości.

Cezary wielokrotnie koncertował za granicą m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Czechach, Norwegii, Rosji, Niemczech, Austrii, Estonii, na Litwie oraz we Włoszech, a także w wielu ośrodkach Polski m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Fryderyka Chopina, w Muzeum Miasta Łodzi, w Archikatedrze Łódzkiej, w Ratuszu w Białymstoku.

Cezary otrzymał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020, 2016), Prezesa Rady Ministrów (2015), Marszałka Województwa Podlaskiego (2016), a także był stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci (2016-2017). Otrzymał również nagrodę im. Rogera L. Keyes dla wyróżniającego się studenta studiów magisterskich w sekcji fortepianu w Baylor University School of Music (2021).

 

 

 

Leonora Armellini


Leonora Armellini
(2018)

Joanna Marcinkowska


Joanna Marcinkowska
(2018)

unnamed


Maria Gabryś-Heyke
(2018)

3


Agnieszka Przemyk-Bryła
(2018)

IMG_9178


Aleksandra Bobrowska
(2018)

dav


Kamila Sacharzewska
(2018)

2014-03-04-Nikolay-Khozyainov


Nikolay Khozyainov
(2018)

Łukasz_Krupiński_2016


Łukasz Krupiński
(2018)

Christopher Day 4 (2015)


Gintaras Januševičius
(2018)

Przemysław Lechowski 180 KB


Przemysław Lechowski
(2018)


Maciej Wota
(2018)

AM Goździewski


Adam Mikołaj Goździewski
(2018)

zdjecie Łazienki pro


Wojciech Kruczek
(2018)

Gwiazdy Weekendu Inauguracyjnego:

Leonora Armellini (Włochy)

Leonora Armellini urodziła się w Padwie we Włoszech w 1992 roku. W wieku 12 lat ukończyła z summa cum laude (z najwyższą pochwałą) konserwatorium w klasie Laury Palmieri, spadkobierczyni szkoły wielkiego pianisty, jakim był Arturo Benedetti Michelangeli. Pianistka zdobyła pierwszą nagrodę na “Premio Venezia”, najważniejszym konkursie dla najlepszych absolwentów we Włoszech (2005), pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “C. Togni” w Bresci (2009), jak również wiele innych nagród za wyjątkowe uzdolnienia artystyczne. Na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie otrzymała “Nagrodę Janiny Nawrockiej” za “niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku” (2010).

W wieku 17 lat ukończyła z summa cum laude akademię S. Cecilia w Rzymie, w klasie Sergio Perticaroli. Od 2011 roku studiuje u Lilyi Zilberstein w Hochschule fur Musik w Hamburgu oraz u Giovanni Bonato kompozycję w Konserwatorium w Padwie. Artystka korzysta ze stypendium “Theo Lieven Scholar” w ramach którego pobiera nauki w klasie fortepianu Williama Grant Naboré w Konserwatorium w Lugano.
Pianistka w swojej karierze zagrała już ponad 300 koncertów w ważnych salach w Europie, m.in. we Włoszech, Polsce, Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach. Wystąpiła w Carnegie Weill w Nowym Jorku, Stein Auditorium w New Delhi, w ramach projektu “Martha Argerich Project” w Lugano, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, na festiwalu “Chopin i jego Europa” w Warszawie, “Societé Chopin” w Genewie, “Mardi Revelation” w Salle Cortot w Paryżu, “International A. B. Michelangeli Festival” w Bergamo i Bresci, na “Festival Dino Ciani” w Cortina d’Ampezzo, “Serate Musicali” i “Km Zero Porsche Festival” w Mediolanie (z rekomendacji Marthy Argerich). Ostatnio pianistka zagrała koncert na festiwalu w San Remo, który był transmitowany dla około 155 milionowej publiczności. Leonora zastąpiła niedysponowanego Daniela Barenboima.

Leonora Armellini występowała w wieloma orkiestrami włoskimi i europejskimi miedzy innymi z I Solisti Veneti, Orchestra del Teatro “La Fenice” w Wenecji, Orkiestrą Kameralną Teatro “Alla Scala” w Mediolanie, Orchestra di Padova e del Veneto, Orchestra del Teatro “Giuseppe Verdi” w Trieście, Orchestra Filarmonica di Torino, I Virtuosi Italiani, Orchestra dell’Arena di Verona, Orchestra Alpe-Adria, Sinfonia Varsovia, Radiowa Filharmonia “New Art” w Łodzi, Kijowską Orkiestrą Kameralną, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Orchestra, “J. Futura Orchestra”; z takimi dyrygentami jak Alexander Rabinovich-Barakowsky, Claudio Scimone, Zoltan Pesko, Anton Nanut, Andrea Battistoni, Damian Iorio, Daniele Giorgi, Giordano Bellincampi, Christopher Franklin, Corrado Rovaris, Massimiliano Caldi, Raffaele Napoli, Emilian Madey, Jacek Kaspszyk, Maurizio Dini Ciacci. Pianistka wykonywała koncerty Haydna, Mozarta, Beethovena, Mendelssohna, Chopina, Schumanna, Clary Schumann, Liszta, Gershwina, Prokofiewa, Czajkowskiego.
23 września 2013 roku, w “Teatro La Pergola” we Florencji, Leonora Armellini otrzymała z rąk Zubina Mehty prestiżową, międzynarodową nagrodę “Galileo 2000” za “odwagę i talent muzyczny”. W kategorii muzyka, innym nagrodzonym została orkiestra Wiener Philharmoniker.

Pianistka zafascynowana jest muzyką kameralną i występuje z takimi artystami jak Jeffrey Swann, Mario Brunello, Giovanni Angeleri, Trio Broz, Laura Marzadori, Lucia Hall, Sonig Tchakerian. Koncertuje również ze swoim bratem Ludovico, który jest wiolonczelistą. Wielka miłość artystki do muzyki kameralnej została doceniona w maju 2013 roku przez radę Associazione Nazionale Critici Musicali (Krajowego Związku Krytyków Muzycznych), której decyzją prestiżowa nagroda “XXXII Premio Abbiati” – “Piero Farulli” została przyznana trio muzycznemu, którego członkami poza Leonorą Armellini są Laura Marzadori (skrzypce) i Ludovico Armellini (wiolonczela).

Pianistka nagrała pięć płyt. Wiele jej występów artystki było transmitowanych i emitowanych przez włoskie i międzynarodowe stacje radiowe i telewizyjne.

Nikolay Khozyainov/ Mikołaj Chozjainow (Rosja)

Każdy tworzy swój świat, swój wszechświat, moim światem jest muzyka klasyczna, gdzie panuje harmonia i piękno.

Świat Muzyki zauważa oszałamiającą wirtuozerię i cudowną technikę
Nikolaya Khozyainova. “
The New York Times”

Nikolay Khozyainov jest jednym z najbardziej niezwykłych pianistów swojego pokolenia. Jego muzykalność i drapieżna technika wzruszały publiczność całego świata. Koncertował na głównych światowych scenach, jak Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Luwr i Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Sala Czajkowskiego w Moskwie i Suntory Hall w Tokio.
Khozyainov występował razem z Tokyo Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Warsaw Philharmonic Orchestra, Czech National Symphony Orchestra, Russian State Symphony Orchestra, The Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, RTE National Symphony Orchestra of Ireland oraz wieloma innymi.

W styczniu 2018 r. jego koncertu w tokijskiej Suntory Hall wysłuchał cesarz Japonii Akihito wraz z cesarzową Michiko.

Urodzony w Błagowieszczeńsku w obwodzie amurskim, na dalekim wschodzie Rosji, Khozyainov zaczął grać na fortepianie w wieku pięciu lat. Jego talent muzyczny został natychmiast odkryty – przeniósł się do stolicy by kontynuować naukę w Centralnej Szkole Muzycznej i w wieku siedmiu lat debiutował z koncertem fortepianowym Händla w Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego. Do maja 2015 r. kontynuował studia w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Obecnie mieszka w Niemczech, gdzie studiuje podyplomowo pod kierunkiem prof. Arie Vardi’ego w Hochschule für Musik w Hanowerze.

Nikolay Khozyainov był najmłodszym finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. Przy tej okazji krytycy pisali On był najbliższy Chopina. Grał skromnie, głęboko, ale z wyrazem. Jego wykonania miały w sobie duchowy dźwięk. Chopin mówił, że najważniejsza jest prostota i naturalność. On to miał.

W roku 2012 otrzymał I Nagrodę Dublin International Piano Competition oraz II Nagrodę Sydney International Piano Competition oraz nagrody specjalne za “Najlepsze wykonanie obydwu koncertów fortepianowych wg członków the Sydney Symphony Orchestra”, “Najlepsze wykonanie utworu Franciszka Liszta”, “Najlepsze wykonanie utworu Franciszka Schuberta”, “Najlepsze wykoanie etiudy wirtuozowskiej” oraz dla “Najmłodszego finalisty”.

On ma wszystko: dźwięk, wspaniałą technikę i muzykalność daleko wykraczającą poza swój wiek.
Ta płyta zdobędzie uznanie każdego pianisty… –
Dave Saemann, “Fanfare”

W roku 2011 wydawnictwo Accord wydało debiutancką płytę CD zawierającą utwory Chopina i Liszta. W roku 2012 nagrał drugi album prezentujący dzieła Chopina wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Kolejnym albumem była podwójna płyta nagrana przez JVC Victor zawierająca dzieła Beethovena, Schuberta, Chopina i Liszta, nagrana w Japonii. Jego ostatni album wydany w 2014 roku zawiera unikalny wybór utworów Ravela, Chopina i Liszta.

https://www.nikolaykhozyainov.com

Wykonawcy koncertów głównych:

Gintaras Januševičius (Litwa /Niemcy)

Gintaras Januševičius zyskał uznanie w maju 2004 roku po przesłuchaniach półfinałowych Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu. Jego interpretacja Etiud-Obrazów op. 39 Sergiusza Rachmaninowa była publicznie wychwalana przez takich pianistów, jak Jean-Philippe Collard, Akiko Ebi, Michel Dalberto.

Christophe Huss z “Classics Today” w swoim artykule pisał:

Gintaras Januševičius szybuje, jak albatros. Jego występy w półfinale i finale były dla mnie rzadko spotykanym odkryciem; wykraczają poza wymiar konkursu (…) ponieważ nie da się ich wymiernie sklasyfikować (…) Widzieliśmy go, jak wstrząsa rytmem, rusza do przodu jak strzała, z prostotą mistrza i witalnością młodzieńca.

Gintaras Januševičius jest laureatem i finalistą piętnastu konkursów muzycznych na całym świecie. Występował na licznych festiwalach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Mozartfest w Würzburgu, Festival Besançon, Dresdner Musikfestspiele i innych; u boku takich dyrygentów, jak Jörg Widmann, Leonid Gorokhov, Ekaterina Mechetina, Alexey Gorlatch, Elsbeth Moser.

Jego recitale fortepianowe mogła usłyszeć publiczność głównych miast Litwy i Niemiec, a także Nowego Jorku, Waszyngtonu, Rio de Janeiro, Shenzhen, Londynu, Paryża, Moskwy, Madrytu, Rzymu, Wiednia, Barcelony, Sztokholmu, Tel Avivu, Warszawy, Zurichu, Tallinna i innych.

Występował jako solista razem z uznanymi orkiestrami, w tym the Orchestra Symphonique de Montreal, the Moscow Symphony Orchestra, the Shenzhen Symphony Orchestra, the Lithuanian National Symphonic Orchestra, the Lithuanian State Symphonic Orchestra, the Moldova State Symphony Orchestra, Litewska Orkiestra Kameralna i in.

Równolegle do działalności artystycznej, Gintaras Januševičius dzieli się swą wiedzą i doświadczeniem podczas masterclass prowadzonych w Japonii, Chinach, Brazylii, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Rumunii, Izraelu, Hiszpanii, Włoszech, Estonii, Łotwie i Litwie. W ostatnim czasie rozpoczął współpracę londyńską Royal Academy of Music jako wykładowca gościnny.

W roku 2008 Gintaras Januševičius zainicjował projekt serii koncertów Plathner’s Eleven, pełniąc funkcję dyrektora artystycznego do roku 2015. Obecnie jest dyrektorem artystycznym konkursu muzycznego Die Hannoversche Börse der Musiktalente oraz konkursu pianistycznego Einbecker Klavierfrühling. W roku 2017 założył dwa kursy pianistyczne – zimową akademię Feuerwerk w Niemczech oraz letnią akademię Klaipėda Piano Masters na Litwie.

www.janusevicius.com

Joanna Marcinkowska

Joanna Marcinkowska, doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu należy do grona czołowych polskich pianistów. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1996), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy-2002), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001), nagrody głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996). Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach. Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: w Warszawie, w Dusznikach-Zdroju, w Wiedniu, w Salzburgu (w słynnej Mozarteum-Saal), w Gaming, w Hanowerze (Wybitni laureaci konkursów pianistycznych), na Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Festiwalu Piano Passion w Saint Etienne, a także na festiwalach muzycznych w Sofii i Płowdiw.

Współpracowała z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, jak m.in.: Agnieszka Duczmal, Massimiliano Caldi, Helmuth Froschauer, Ian Hobson, Bohdan Jarmołowicz, Vladimir Kiradjiev, Agnieszka Kreiner, Aleksandar Marković, Andrzej Mysiński, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Jerzy Salwarowski, Till Schwabenbauer, Gert Sell, Ruben Silva, Tadeusz Strugała, Ewa Strusińska, Piotr Wijatkowski, Jan Miłosz Zarzycki. Występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, jak m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Concerto Avenna w Warszawie, Kwartet Prima vista (Warszawa ), Warszawska Orkiestra Symfoniczna SONATA im. Bogumiła Łepeckiego, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus w Warszawie oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.

Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I. J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego.
Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia
Merkury w Poznaniu.

Joanna Marcinkowska zasiada w jury konkursów oraz prowadzi warsztaty pianistyczne
i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą , m.in. w 2009 r. poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszego Konserwatorium Muzycznego. Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.

Za swoje osiągnięcia została uhonorowana m.in. Medalem Młodej Sztuki, przyznawanym poznańskim twórcom młodego pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne, Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej, Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w roku 2015 Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

http://www.joannamarcinkowska.pl/

Maria Ludwika Gabryś

Maria Ludwika Gabryś urodziła się w Warszawie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jest absolwentką Liceum Muzycznego im. Zenona Brzewskiego oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Teresy Manasterskiej oraz prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz (klasa kameralistyki).

Po otrzymaniu dyplomu cum laude w 2002 r. pianistka kontynuowała naukę w Musikhochschule Luzern w Szwajcarii w klasie mistrzowskiej prof. Ivana Klansky’ego, osiągając w 2007 r. prestiżowy dyplom – Solistendiplom z wyróżnieniem. Zainteresowanie zorientowanym historycznie wykonawstwem muzyki XVIII i XIX wieku zaowocowało dalszymi studiami w Scholi Cantorum Basiliensis w klasie prof. Jespera Christensena. Studia te umożliwiły pianistce poszerzenie wiedzy na temat dawnych praktyk wykonawczych na instrumentach – XVIII-wiecznym Hammerklavier i Fortepiano. Edukację muzyczną dopełniły kursy mistrzowskie prowadzone przez tak znakomitych pianistów jak prof. Andrzej Jasiński, Murray Perahia, Rudolf Buchbinder, Hiroko Nakamura, Andrey Gavrilov i Kristian Bezuidenhout.

Maria Ludwika Gabryś jest laureatką wielu konkursów w kraju i zagranicą m.in. Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Antoninie, Getyndze, Mariańskich Łaźniach oraz laureatką I nagród międzynarodowych konkursów im. L. v. Beethovena w Hradec (Czechy, 1999) oraz im. Edwina Fischera w Luzern (Szwajcaria, 2007). Na XXVII Konkursie na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina organizowanym przez Towarzystwo im. F. Chopina, pianistka została uhonorowana Nagrodą Specjalną im. prof. Jerzego Żurawlewa.

W 2002 roku otrzymała tytuł „Laureata Estrady Młodych” XXXVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2006 r. w Szwajcarii przyznano jej nagrodę „Mozart Preis“, w ramach której wzięła udział w wykonaniu wszystkich koncertów fortepianowych W. A. Mozarta z okazji 250 rocznicy urodzin kompozytora. W 2012 roku pianistka otrzymała I nagrodę w kategorii fortepianów historycznych na konkursie chopinowskim „Golden Ring“ w Słowenii. Jej zdolności zostały wcześnie docenione przez liczne instytucje, pianistka była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina, Międzynarodowej Fundacji im. F. Chopina, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezydenta Miasta Warszawy, Ministra Kultury oraz Fundacji „Crescendum est Polonia“, które umożliwiło jej kontynuację studiów w Szwajcarii.

Od wielu lat Maria Ludwika Gabryś prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Podróże zaprowadziły ją do wielu miast Europy, Korei Południowej, Japonii, Chin oraz USA.

Występowała z recitalami przed Głowami Państw a także przed Cesarzem Japonii Akihito.

Współpracowała z wybitnymi muzykami – kameralistami m.in. Goldberg Trio Luzern oraz dyrygentami jak Marek Pijarowski, Tomasz Radziwonowicz, Thüring Bräm, Paul Dykstra, Ariel Zukermann, Sławek A. Wróblewski i inni.

Wraz z założonym przez siebie zespołem Lucerne Piano Trio, pracującym pod kierunkiem Guarneri Trio Prague, Maria Ludwika Gabryś zdobyła II Nagrodę i Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie Tria L. v. Beethovena na konkursie kameralnym im. L. v. Beethovena w Hradec (Czechy) oraz została laureatem konkursu „Orpheus“ w Zurichu.

Pianistka występowała podczas Festiwali: „Junior Piano Festival“ w s’Hertogenbosch w Holandii, „MittelFest“ we Włoszech, „The 5th Hamamatsu International Piano Academy“ i „Kyoto International Music Students Festival“ w Japonii, XXXVI Festiwalu Muzyki Polskiej w Słupsku, „Murten Classics“ w Szwajcarii, Festiwalu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach (koncert inauguracyjny). Maria Ludwika Gabryś prowadziła kursy pianistyczne w Polsce i zagranicą m.in. w Daejon i Pusan w Korei Płd. oraz „Talentwoche“ w Luzern w Szwajcarii. Była także jurorem międzynarodowych konkursów w Mariańskich Łaźniach (Czechy) i Zurichu (RAHN Wettbewerb).

Pianistka dokonała nagrań dla Polskiego Radia oraz radia szwajcarskiego DRS 2, płyty CD z jej udziałem ukazały się w wydawnictwach fonograficznych Ars Produktion, Arco Diva oraz Naxos (Marian Sawa – prawykonanie fonograficzne utworów, nagranie to otrzymało nominację do nagrody FRYDERYK 2017).

Maria Ludwika Gabryś jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci.

http://mariagabrys.eu/

Agnieszka Przemyk-Bryła

Młoda artystka wie i czuje, co gra; i potrafi grać, potrafi to przekazać. Talent. Nagroda bezsporna – napisał Kazimierz Rozbicki o występie Agnieszki Przemyk-Bryły podczas XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Agnieszka Przemyk-Bryła – doktor habilitowany sztuki muzycznej, adiunkt Katedry Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwentka renomowanego XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, w klasie autorskiej o profilu klasycznym. Przez 12 lat kształciła się pod kierunkiem Joanny Kurpiowskiej, przez kolejne 2 lata w klasie fortepianu prof. Czesława Stańczyka w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną (obecnie Uniwersytet Muzyczny) im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej.

Od 2005 roku jako asystent, a następnie adiunkt związana z klasą fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj, a od 2007 roku także z klasą wiolonczeli prof. Tomasza Strahla. Od 2016 roku prowadzi własną klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2004 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Agnieszka Przemyk–Bryła jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (2000), laureatką Estrady Młodych XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2001), finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Siergieja Rachmaninowa w Morcone (Włochy, 2003), laureatką II nagrody na III Concorso Pianistico Internazionale Andrea Baldi w Bolonii (Włochy, 2013). Ponadto jest laureatką Olimpiady Polonistycznej (II nagroda) oraz finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Łacińskiego.

Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, a także Międzynarodowego Klubu ZONTA, Fundacji Kultury, Fundacji Reginy Smendzianki, Burmistrza Miasta Hamamatsu.

Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich (w tym w renomowanej IX International Piano Academy w Hamamatsu w 2004 roku), prowadzonych przez profesorów krajowych i zagranicznych, takich jak m. in. Andrzej Jasiński, Marek Mizera, Jerzy Godziszewski, Andrzej Tatarski, Oxana Yablonskaya, Jacques Rouvier, Sergio Perticaroli, Hiroko Nakamura, Karl-Heinz Kaemmerling, Arie Vardi, Dominique Merlet, Alexei Nasiedkin, Evgeni Moguilevsky, Vera Gornostaeva, Lee Kum-Sing, Nikolai Demidenko.

Agnieszka Przemyk-Bryła koncertuje jako solistka i kameralistka w wielu miastach Polski
(m. in. Filharmonia Narodowa, Olsztyńska, Opolska, Śląska, Zielonogórska, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu), a także w prestiżowych salach koncertowych w Austrii, Azerbejdżanie, Chinach, Czechach, Finlandii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Gościła na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. W sierpniu 2015 roku wystąpiła podczas jubileuszowego, 70. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Fr. Chopina w Dusznikach-Zdroju.
Prowadzi kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, w Tunezji, w Azerbejdżanie i w Chinach. Zasiada w jury konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą. Dokonała nagrań archiwalnych dla II Programu Polskiego Radia i dla Radia Gdańsk, kilkakrotnie występowała w Polskim Radiu BIS i w amerykańskim National Public Radio.

Agnieszka Przemyk-Bryła współpracuje z Wydaniem Narodowym Dzieł Fryderyka Chopina i wydawnictwem Inventio Pro Arte, należy także do Syberyjskiego Towarzystwa Chopinowskiego w Tomsku (Rosja) i do krajowej Akademii Fonograficznej. Regularnie występuje z recitalami Chopinowskimi w Żelazowej Woli, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, a także w ramach projektu „Time for Chopin”.

W 2014 roku wraz z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem pianistka nagrała komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina dla wytwórni DUX. Płyta zdobyła nagrodę „disc excepcional” hiszpańskiego magazynu Scherzo, otrzymała również nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii album roku – muzyka kameralna. W 2016 roku wraz z Pawłem Gusnarem zarejestrowała dla tej samej wytwórni wybrane dzieła polskiej literatury saksofonowej XXI wieku.

Agnieszka Przemyk-Bryła jest ponadto autorką książki pt. Sonata w twórczości Siergieja Rachmaninowa wydanej wraz z dwiema płytami audio przez wydawnictwo naukowe GRADO z Torunia (2014).

Łukasz Krupiński

Urodził się w 1992 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz. Ukończył z wyróżnieniem Magna cum Laude studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego. Obecnie studiuje w Hanowerze w klasie profesora Arie Vardiego w Hochschule für Music, Theater und Medien.

Łukasz Krupiński jest zwycięzcą 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywcą wszystkich nagród specjalnych konkursu: Nagrody Krytyków Muzycznych, Nagrody Orkiestry oraz Nagrody Publiczności (2016). Finalistą Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017) oraz zdobywcą pierwszych nagród na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Aachen (2016) i w Hanowerze (2015).

W październiku 2015, będąc półfinalistą, znalazł się w prestiżowym gronie dwudziestu najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W styczniu 2017 roku ukazała się debiutancka płyta Łukasza Krupińskiego zatytułowana “Espressione” z utworami Haydna, Chopina i Scriabina. Płyta zdobywa doskonałe recenzje m.in. w Gramophone, Pizzicato Magazine, MDR Kultur, Radio Luxemburg, Radio France. Płyta została nominowana do nagrody International Classical Music Awards.

Artysta koncertował w Polsce, na Białorusi, Litwie, Belgii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach, Korei Południowej, Japonii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych.
Dwukrotny laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości (2013, 2014), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015), Stypendysta Fundacji Krystiana Zimermana (2015).

W 2016 został uhonorowany Medalem Pamiątkowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w dowód uznania dla osiągnięć artystycznych.

Jest także laureatem innych ważnych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. Grand Prix oraz dwóch nagród specjalnych na II Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Tomsku (2013), I nagrody na Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship (2014), II nagrody na 46 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).

http://www.krupinski.com.pl/

Przemysław Lechowski

Prawdziwą ozdobą festiwalu był występ niesamowitego polskiego pianisty, Przemysława Lechowskiego. Jego wykonanie utworów Chopina było zadziwiająco delikatne, a kontakt z fortepianem – wytworny i wyrafinowany. Pod jego palcami dźwięczała każda pauza, a momenty pianissimo zostawiały słuchaczy z drżącym sercem i z zapartym tchem, obserwujących najdelikatniejsze nici efemerycznego obrazu utkanego z maestrii. Po koncercie wielu przyznało, iż zdumiewająca gra Przemysława Lechowskiego doprowadziła ich do łez wzruszenia, bo pierwszy raz usłyszeli Chopina prawdziwym, pozwalającym wczuć się w muzykę całą duszą i zrozumiałym do końca.

Filharmonia Archangielska, Festiwal Muzyki Chopinowskiej

W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał najwyższy, dostępny obcokrajowcowi w Rosji, tytuł honorowy – Visiting Professor  Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Czesława Stańczyka i w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj w ramach studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Studiów Podyplomowych Służby Zagranicznej i Międzynarodowej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji i Libanie – dając ponad dwa tysiące koncertów.
Od roku 2010 jest wiceprzewodniczącym Jury Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Tomsku (Rosja) oraz jego przedstawicielem podczas międzynarodowych Konferencji Konkursów Chopinowskich organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Juror Galaxy International Piano Competition w Indonezji i Jade Bird International Chopin Competition for Young Pianists w Pekinie.

W Roku Chopinowskim był jednym z organizatorów i wykonawców koncertu Najdłuższe Urodziny nagrodzonego przez Prezydenta m.st. Warszawy Grand Prix oraz Pierwszą Nagrodą w kategorii Kultura dla najlepszej inicjatywy pozarządowej w Warszawie – S3KTOR.

Wielokrotnie koncertował w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem – w Żelazowej Woli, Brochowie, Dusznikach, Szafarni, Sannikach, pod jego pomnikiem w warszawskich Łazienkach, Saloniku Chopinowskim, Kordegardzie Chopin2010 i w Paryżu. Wystąpił na recitalu wspólnie z Haliną Czerny-Stefańską. Brał udział w festiwalach (m.in Festiwalu Chopinowskim w Rosji, Chopiniana, Urodziny Chopina). W ramach oficjalnych obchodów Roku Chopinowskiego wystąpił w pałacu premiera Libanu Grand Serail i w Filharmonii Archangielskiej oraz na wernisażach wystaw Nostalgia Chopina fotografika Tomka Sikory i w projekcie Nokturny. Iwo Zaniewski i pianiści. Inicjator i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu pianistycznego Chopin w sercu Warszawy. Koncertował z wieloma znakomitymi wokalistami m. in. Iwoną Sobotką, Anną Mikołajczyk-Niewiedział i Justyną Stępień.

Współpracował z Grzegorzem Jarzyną i zespołem TR Warszawa podczas prac nad spektaklem Giovanni przygotowując partie wokalne Danuty Stenki, Mai Ostaszewskiej, Romy Gąsiorowskiej, Andrzeja Chyry, Cezarego Kosińskiego i Eryka Lubosa.

Jest jednym z bohaterów wystawy multimedialnej Chopin. Opowiadania i filmu o sztuce pianistycznej Meet the World autorstwa francuskiego kompozytora i reżysera Fowzi’a Guerdjou. Był współorganizatorem warszawskiego festiwalu Chopin w Ogrodach Domu Polonii, połączonego z warsztatami pianistycznymi Grać Chopina. Przez trzy lata występował także w spektaklu Fryderyk Chopin – Homo Artifex.

Jest wielokrotnym stypendystą programu Kultura Polska na Świecie Instytutu Adama Mickiewicza. Prowadzi masterclass w Polsce, Rosji, Niemczech, Litwie, Chinach, Indonezji

http://www.lechowski.art.pl/

Maciej Wota

Maciej Wota urodził się w 1992 r. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Jego zainteresowania muzyczne wykraczają poza muzykę fortepianową. Ukończył studia licencjackie w zakresie gry na organach w klasie prof. Jarosława Malanowicza. Obecnie jest studentem studiów magisterskich w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uczestniczył w wielu kursach pianistycznych prowadzonych przez profesorów takich jak: Andrzej Jasiński, Józef Stompel, Katarzyna Popowa-Zydroń, Boris Petrushansky, Nikolai Demidenko, Rem Urasin, Janina Fialkowska, Ludmil Angelov. Ponadto poszerzał swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie historycznym pod kierunkiem: Tobiasa Kocha, Andreasa Staiera i Paolo Giacomettiego.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych: I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków Fr. Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie 2008, II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. G. Ferenczego w Budapeszcie 2010 oraz nagroda za najlepsze wykonanie poloneza Fryderyka Chopina, V nagroda oraz Nagroda Chopinowska na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy 2011, laureat Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku 2012, nagroda specjalna Stowarzyszenia Chopinowskiego w Worms w ramach X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt 2013, półfinalista The Second Australian International Chopin Piano Competition Canberra 2014, wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu 2017.

Wystąpił z wieloma recitalami fortepianowymi na znaczących wydarzeniach muzycznych między innymi: Ogólnopolski Festiwal „Gwiazdy promują” w Filharmonii Dolnośląskiej 
 w Jeleniej Górze (2010), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku (2012), Polsko-Rosyjski Festiwal „Młodzieżowa Akademia Muzyki” w Moskwie (2013, 2016, 2017), 6 edycja Koncertów urodzinowych Fr. Chopina w Warszawie (2015), Recitale chopinowskie w Żelazowej Woli, 71. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – Duszniki-Zdrój (2016). Jest półfinalistą 2nd International Kurt-Boßler Organ Competition (Freiburg 2016), oraz laureatem I nagrody Akademickiego Konkursu Organowego “Romuald Sroczyński in memoriam” (Poznań 2016). Wystąpił z recitalami na 26. Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Legnicy, na Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, na VII Międzynarodowym Forum Organowym w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy: Polsce, Rosji, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoszech, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech a także w Australii i Stanach Zjednoczonych.

W latach 2008-2011 roku był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Wykonawcy koncertów Chopinutki – koncerty chopinowskie dla malutkich

Kamila Sacharzewska

Kamila Sacharzewska urodziła się w 2001 roku w Suwałkach. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, gdzie kształci się pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej.

Jest laureatką bardzo wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: I nagrody ,, 7TH International Polish Grand Piano Music competition dedicated to Fryderyk Chopin” w Wilnie (2018), I nagrody i nagrody specjalnej jury ,,Musical Prodigy” w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Rydze (2017), I nagrody oraz nagrody specjalnej NICF i nagrody Fundacji im. Gyorgy”a Ferenczy”ego z Budapesztu za wykonanie Walca Fr. Chopina w Międzynarodowym Podkarpackim Chopinowskim Konkursie dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie (2017), I nagrody i nagrody specjalnej (wykonanie recitalu w Paryżu) na 17 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym of Ile–de-France Maisons-Laffitte w Paryżu, I miejsca i nagrody specjalnej w 47 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Virtuosi per musica di piano forte” w Usti nad Łabą, I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Piano Talents” w Mediolanie (2014), I miejsca w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Petera Toperczera w Koszycach, I miejsca oraz nagrody specjalnej Konsula RP w Nawarze La Roja Angela Tellechea Goyena i Konserwatorium Muzycznego im. Pabla Sarasate w Pampelunie na 19 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Grand Prix i nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ,,Gradus ad Parnassum” w Kownie, I miejsca i nagrody dyrektora konkursu w I Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków ,,Paleski Ahiencyk” na Białorusi, Grand Prix oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na III Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Jonavie, Grand Prix na III Międzynarodowym Konkursie ,,Olimpo Musicale” na Litwie, Grand Prix i I miejsca na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie, I miejsca na Polsko-Niemieckim Konkursie Pianistycznym ,,Młode Talenty” w Szczecinie.

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów jak W. Świtała, K. Popowa-Zydroń, M. Sobula, J. Marcinkowska, K. Radziwonowicz, P. Zawadzki, A. Tatarski, G. Kurzyński, A. Bertino, C. Stańczyk, W. Wojtal, R. Marat, E. Wolanin, B. Kawalla, M. Toporowski , P. Skrzypek, E. Pobłocka, K. Kenner, P. Geniusas.

Jest stypendystką Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Suwałki, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w latach 2013-2015 była pod opieką (EMCY) Europen Union of Music Competitions for Youth z siedzibą w Monachium.

Występowała m. in.: w Filharmonii w Kownie na Litwie z Kowieńską Orkiestrą Symfoniczną w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Muzyków, Wileńską Orkiestrą Kameralną w Wilnie, Płocką Orkiestrą Symfoniczną oraz Suwalską Orkiestrą ,,Camerata dell Arte”. Występowała również w Żelazowej Woli w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Opolskiej, w Mińsku na Białorusi, w Wilnie, w Pałacu w Rybnej, w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W 2011 r. na zaproszenie Konsula RP w Nawarze wystąpiła z recitalem w Pampelunie w Hiszpanii.

Aleksandra Bobrowska

Aleksandra Bobrowska, gdańszczanka, absolwentka Royal Northern College of Music w Manchesterze oraz Haute École de Musique w Genewie. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem takich muzyków jak: Gottlieb Wallisch (HEM), Graham Scott (RNCM), Paweł Skrzypek, Dmitri Alexeev, Boris Berman, Michael Beroff, Daniel Blumenthal, Nicolai Demidenko, Pascal Devoyon, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Garry Graffman, Thomas Hecht, Klaus Hellwig, Elżbieta Stefańska, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Heinz Medjimorec, David Moroz, John Perry, Andrzej Artykiewicz, Czesław Stańczyk, Ewa Pobłocka, Emilio del Rosario, Lee Kum–Sing. Występowała w wielu miejscach w Polsce (m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Narodowa) oraz Austrii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii oraz Rosji.

Aleksandra koncertuje jako solistka oraz kameralistka (duet Wesenberg/Bobrowska, AlDice Duo z francuską śpiewaczką Candice Ielo).
Od kilku lat zajmuje się również działalnością pedagogiczną.

Adam Mikołaj Goździewski

Adam Mikołaj Goździewski urodził się w 1995 roku w Łodzi. Pierwszych lekcji fortepianu udzieliła mu Anna Grzegorkiewicz-Ciesielska. Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Z Brzewskiego w Warszawie. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz – Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej Ławrynowicz.

Adam Goździewski jest Laureatem Czołowych nagród prestiżowych, międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce, w Rosji (Tomsk, I nagroda specjalna, 2013), na Ukrainie, we Włoszech (Baretta, Grand Prix i Złoty medal, 2011), w Estonii (Narva, Grand Prix, EMCY Prize, 2 nagrody specjalne, 2014), w Macedonii (Ohrid, Grand Prix i Złoty Medal, 2014).

Jako solista i kameralista Adam Goździewski koncertował w Polsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Filharmonii Łódzkiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu „Chopin i jego Europa”, Żelazowej Woli, na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Dusznikach-Zdroju, a także w Niemczech (Dusseldorf, Krefeld, Wessel), Rosji, Macedonii (Cerkiew św. Zofii w Ochrydzie), Szwajcarii, Norwegii (Unge Talenter Festival, Dorbak), Austrii (Chopin Festival in der Kartause Camining), Estonii (Filharmonia Tallińska), we Francji (Chopin Festival in Paris), a także w Japonii (Yumehieo Hall w Hammamatsu, Bunka Hall, Ongakudo Hall w Gifu) oraz w USA (Cornegie Hall).
Adam Goździewski wykonał 18 recitali chopinowskich na wystawie światowej EXPO2015 w Mediolanie.

Rejestracje jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Estońską Kampanię Radia i Telewizji oraz Radio France Musique. Nagrania spotkały się z uznaniem krytyków na całym świecie. Adam Goździewski z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu grając na klawesynie (pod kierunkiem prof. Lilianny Stwarz) oraz na fortepianach z epoki.

Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Wojciech Kruczek

Wojciech Kruczek naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 7 lat. W wieku 12 lat miał okazję do wszechstronnego rozwoju artystycznego w Teatrze Muzycznym Roma, grając rolę ucznia w musicalu „Akademia Pana Kleksa”. Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Z. Brzewskiego w Warszawie (tzw. „szkoła talentów”). W 2017 roku z wyróżnieniem ukończył stacjonarne studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Obecnie jest studentem pierwszego roku stacjonarnych studiów magisterskich na tej samej uczelni również w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

Laureat wielu nagród i wyróżnień na konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni (2010, 2011), Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2012), Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży im. F. Chopina w Warszawie (NIFC, 2012), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. L. Godowskiego w Warszawie (2013), Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Sochaczewie (6-krotny laureat, ostatnio w 2013), Chopinowskim Turnieju Pianistycznym w Krakowie (2012, 2015), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Pamięci Very Lotar-Szewczenko w Jekaterynburgu, Rosja (2016), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Alion Baltic w Tallinnie, Estonia (2016), półfinalista IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in Memoriam w Poznaniu (2017).

Zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i umiejętności potwierdza również 3-krotne (na 3 możliwe) otrzymanie stypendium rektora dla najlepszych studentów UMFC oraz inne wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne. Pracował również podczas letnich kursów pianistycznych oraz lekcji mistrzowskich z wybitnymi pianistami i pedagogami, takimi jak m.in.: Janusz Olejniczak, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alicja Paleta-Bugaj, Andrzej Jasiński, Tobias Koch, Wojciech Świtała, Nikolai Demidenko i inni.

Miał przyjemność występować w różnych salach koncertowych oraz miejscach takich jak m.in.: Pałac Szustra, Galeria Porczyńskich, Akademia Sztuk Pięknych, Zamek Królewski, Muzeum Fryderyka Chopina, Lotnisko Chopina w Warszawie; Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Prowadzi czynną działalność pianistyczną, chętnie koncertując zarówno podczas dedykowanych występów, jak również w ramach festiwalów na terenie kraju i za granicą.
Posiada szeroki repertuar, w którym szczególne miejsce zajmują jego ulubieni kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Johannes Brahms, Ludwig van Beethoven.

Obecnie poświęcił się zgłębianiu tajników wykonawstwa historycznego muzyki Fryderyka Chopina i jest polskim kandydatem do pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we wrześniu 2018 roku.

https://www.facebook.com/WojciechKruczekPianist